ponedeljek, 13. december 2010

Damjan in mehurčki - poročilo



V soboto, 11.12.2010, smo gostom kot uvod v predpraznično decembersko dogajanje pripravili malce poseben dan, in sicer smo najprej obiskali Kmetijo Mahnič, kjer nam je vinogradnica in vinarka Ingrid Mahnič predstavila nadvse zanimivo zgodbo s svojimi malvazijami, nato pa smo se v gostilni Solni cvet - pri Damjanu v krajinskem parku Sečoveljske soline,
razvajali s slastnimi dobrotami, ki jih je za nas pripravljal kuhar Damjan Babič.




















Zbrali smo se ob penini Capris, brut, Vinakoper.




















V nadaljevanju večera pa smo uživali smo v peninah Reya, Silveri, Frangež, Istenič in Radgonske gorice d.d.

































































Kot napovedano, smo poleg vsake od jedi ponudili tri vzorce penin, katerih identiteta je bila zakrita, smo jih pa po vsaki jedi razkrili. Pred razkritjem smo dali besedo najprej gostom, ki so lahko povedali svoje mnenje in občutke glede kombinacije med pripravljenimi jedmi in izbranimi peninami, nato pa so prisotni pridelovalci žlahtne kapljice svoje penine tudi predstavili.

1. Krak mediteranske hobotnice, mariniran z svežim oljčnim oljem in mediteransko zelenjavo














Hobotnica z izvrstnim oljčnim oljem in potresena s solnim cvetom je zbudila naše brbončice in z veseljem smo se lotili iskanja najbolj všečne kombinacije. Smo pa gostom lahko že kar takoj pokazali, kako lahko dekoracija vpliva na izbiro najbolj všečne kombinacije, saj je tisti mali dodatek balzamičnega kisa naredil svoje in precej vplival na izbor najbolj všečne penine.

1. Silveri White, rebula, Posestvo Silveri, Neblo, Dobrovo v Brdih, Goriška brda
2. rose, suho, Reya Emeran vina, Kozana, Dobrovo v Brdih, Goriška brda
3. chardonnay, suho, Penine Frangež, Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelske gorice





















Silveri, Reya, Penine Frangež


2. Domač raviol iz krompirjevega testa, nadevan z rdečim radičem, v omaki iz jadranskih gamberov in škampov














Gamberi in škampi so jed sicer res da naredili morda nekoliko slajšo, vendar je radičev nadev lepo omilil to sladkobo. Odločitev o najbolj vščečni kombinaciji je pri tej jedi nekoliko bolj odstopala, medtem ko sta bili drugi dve penini povsem izenačeni:

1. rose Gourmet, Vinska klet Istenič, Stara vas na Bizeljskem, Bizeljsko - Sremiški okoliš

2. Silveri Rose, brut, Posestvo Silveri, Neblo, Dobrovo v Brdih, Goriška brda

2. rose, polsuho, Penine Frangež, Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelske gorice
















Istenič, Silveri, Penine Frangež

3. Sveže domače testenine v omaki iz mariniranega govejega fileja, istrskega suhega paradižnika in domačih oljk iz sečoveljskih solin















Jed je bila govedini navkljub precej nežna, tako da smo bili dokaj enotnega mnenja, da nobena od vseh treh penin morda ni bila ravno najboljša spremljevalka k temu krožniku, in da so vse tri s svojo polno aromatiko jed nadvladale. Ne glede na to smo se potrudili in med njimi poiskali vsak sebi najbolj všečno kombinacijo. Tokrat je bila prvo uvrščena le malenkost pred drugima dvema, saj so vse tri dobile tako rekoč enako število glasov.

1. Silveri Bel, brut, Posestvo Silveri, Neblo, Dobrovo v Brdih, Goriška brda
2. Zlata, rose, suha, Radgonske gorice d.d., Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelski okoliš

2. bela suho, Reya Emeran vina, Kozana, Dobrovo v Brdih,. Goriška brda















Silveri, Radgonske Gorice d.d. , Reya

4. File jadranske ribe, ovit v tirolski dimljen špek, na popečenem krompirju in mladi špinači na žaru














Pri tem krožniku je bila odločitev o najbolj všečni kombinaciji zelo prepričljiva, medtem ko sta si tudi tokrat drugi dve penini delili isto mesto. Še vedno pa sta po mnenju omizja tudi ta dva vzorca zelo lepo spremljala to jed, tako da bi lahko kot primerno partnerico krožniku izbrali tudi katero od njiju.

1. Prestige brut, Vinska klet Istenič, Stara vas na Bizeljskem, Bizeljsko - Sremiški okoliš
2. Zlata, extra suha, Radgonske gorice d.d., Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelski okoliš

2. bela, polsuho, Reya Emeran vina, Kozana, Dobrovo v Brdih,. Goriška brda















Istenič, Reya, Radgonske Gorice d.d.

5. Svežina solin na krožniku z žlahtno 80% čokolado














Sladica je bila morda ponovno malce težji izziv za izbor najbolj všečne kombinacije, saj sta bila koščka po strukturi in okusu precej različna. Sta si pa bili prvi dve penini dokaj blizu, pa čeprav je bila ena sladka, druga pa polsuha. Tretja jima je lepo sledila, vendar je bila glede na sestavo sladice morda vseeno malce presuha.

1. sladko, jagoda, Penine Frangež, Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelske gorice 2. Miha, Vinska klet Istenič, Stara vas na Bizeljskem, Bizeljsko - Sremiški okoliš 3. Zlata, suha, Radgonske gorice d.d., Gornja Radgona, Radgonsko - Kapelski okoliš













Penine Frangež, Istenič, Radgonske Gorice d.d.


Hvala Miha, Tadej, Edvard, Amadeja in Valerija za vaše sodelovanje in za res izvrsten izbor penin.















trije od današnjih mnogobojcev: Miha, Tadej in Edvard
ter vinarja Ingrid Mahnič in Tilen Praprotnik


več slik (hvala, Ivan)

napovednik dogodkov









Obisk kmetije Mahnič, Slovenska Istra




Tokrat nas je pot zapeljala v Slovensko Istro in na prelepo sobotno popoldne smo se zbrali na
Kmetiji Mahnič.




















Kjer smo najprej poklepetali "s ta glavnim" s kmetije, z nonotom Guidom.














Srečanje in klepet z nonotom Guidom.

Vinogradnica in vinarka Ingrid Mahnič nam je predstavila njihovo kmetijo,














nato pa smo si
ogledali še vinsko klet in poskusili nekaj njenih vin. Še pred samo degustacijo pa nam je Ingrid na kratko razložila pravila degustiranja.














Za današnjo degustacijo se je Ingrid odločila, da nam bo predstavila le malvazijo. Natančneje, več njih. Namreč, kot se je tudi tokrat potrdilo, so vinoljubi večinoma prepričani, da obstaja le bela malvazija. In seveda se je potrdilo, da temu ni tako.














Ob Ingridini razlagi smo poskusili:
- klasično istrsko malvazijo, 2008
- malvazijo rose, 2008
- rdečo malvazijo, 2006
- polsuho malvazijo Angeli, 2006
v posebno čast si pa lahko štejemo, da smo imeli za posladek priložnost poskusiti tudi
- malvazijo jagodni izbor, letnik 2000.

Navdušenja med gosti ni manjkalo in degustacija pri Ingrid je bila prav gotovo nekaj, česar ne bomo pozabili. Hvala, Ingrid! Res izvrstna vina. In ne le vina, ampak tudi razlaga poleg, je bila nadvse poučna. In kot rečeno, prihodnjič pa poskusimo še druge dobrote iz tvoje kleti.

Vsi skupaj smo resnično uživali in se nasmejanih obrazov
odpravili v sečoveljske soline, v gostilno Solni cvet - pri Damjanu, kjer smo v nadaljevanju večera imeli VVM Damjan in mehurčki!


Več slik.

ponedeljek, 22. november 2010

Predstavitev na Festivalu vin in kulinarike 2010



Tudi letos smo na Festivalu vin in kulinarike uspešno predstavili, kako potekajo Vanjini vinski mnogoboji.

Kot je za Vanjin vinski mnogoboj običajno, je vsak udeleženec zase raziskoval, kako se pripravljena jed ujema s predstavljenimi vzorci vin, katerih identiteta je bila skrita. Dodaten izziv nam je tokrat predstavljalo raziskovanje naših prepričanj v zvezi s kombiniranjem hrane in vina glede na barvo. Belo k ribi? Ali morda raje rdeče? Ga bi prepoznali tudi v miže?

Namesto, da bi si prevezali oči z rutico, smo gostom vzorce vin ponudili v črnih kozarcih. In potrdilo se je, da udeleženci res niso bili povsem prepričani ali imajo pred sabo belo ali rdeče vino. In da je iskanje najbolj všečne kombinacije tako resnično prepuščeno zaznavanju vina le z vonjanjem in okušanjem. Kot so udeleženci na koncu delavnice povedali, je, glede na to, da je bila poleg identitete vin zakrita tudi njihova barva, občutenje vin na tak način le še precej globlje in še bolj doživeto. In da se tako še lažje posvetiju iskanju za njih najbolj idealne kombinacije z jedjo.




















Preden smo se poigrali s črnimi kozarci, smo za uvod postregli žar sirček z na grobo zmletimi, suho praženimi bučnimi semeni, zmešanimi z bučnim oljem Oljarne Kocbek in oljčnim oljem z Domačije Butul. Jed je pospremila penina Brut, P&F Jeruzalem Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija.














Sledila je predstavitev Vanjinega vinskega mnogoboja ter njegovih pravil.














Nato pa smo se posedli za mizo, na kateri na veliko presenečenje udeležencev, ni bilo nobenih kozarcev.




















Seveda je prijazna ekipa Hotela Slon poskrbela, da je vsak dobil svoje tri kozarce, napolnjene s tremi različni vzorci vin.














Prvi krožnik: rahlo pikantna pita, obložena s kozjo skuto, karameliziranim paradižinkom s provansalskimi začimbami, pečenimi bučkami in rezino dimljenega lososa.














V sproščenem pogovoru smo izmenjali svoje občutke, na koncu pa vina tudi razkrili in jih predstavili. Prvi dve vini sta po všečnosti z jedjo sicer res da nekoliko bolj odstopali od tretje uvrščenega, ki pa se je pokazal kot posebno všečno kot samostojno vino. So pa bili udeleženci ob razkritju vin še posebej prijetno presenečeni nad rebulo, ki je bila tudi najbolj všečna kombinacija z jedjo.




















1. rebula 2009, Vino in turizem Štekar, Goriška brda
2. beli pinot 2008,Vinska klet Krško - KZ Krško, Posavje - Dolenjska
3.
modri pinot Sanctum 2008, VK Vinum Loče, Štajerska Slovenija

Drugi krožnik,
tatarski biftek s črno tartufato, oljčnim oljem z okusom belega tartufa in črnimi tartufi (Istra Tartufi - Vinko Šavle) na špinačni posteljici s pinjolami, je bil nekoliko trši oreh za odkrivanje najbolj všečne kombinacije. Kombinacija brez ali s špinačo, brez ali s pinjolami, več ali manj tartufa...














Ob grižljaju celotne kombinacije jedi s krožnika in vin sta se po mnenju udeležencev na prvi dve mesti tesno drugo za drugim uvrstili rdeče in belo vino. Tretji vzorec jima je lepo sledil, čeprav je po mnenju nekaterih kar malce preveč nadvladal jed. Se je pa po komentarjih sodeč sam po sebi pokazal za izredno všečnega.




















1. merlot 2008,
Vino in turizem Štekar, Goriška brda
2.
laški rizling Sanctum 2009, VK Vinum Loče, Štajerska Slovenija
3.
modra frankinja prestige 2007, Vinska klet Krško - KZ Krško, Posavje - Dolenjska


Z nami na delavnici:
Domačija Butul, Oljarna Kocbek, Istra Tartufi Vinko Šavle,
P&F JeruzalemOrmož d.o.o., Vino in turizem Štekar, Vinska klet Krško - KZ Krško,
VK Vinum Loče
Hvala vsem za vaše sodelovanje!

Več slik.

Napovednik dogodkov

petek, 29. oktober 2010

Jesen med knjigami - poročilo




Lokacija: Kavarna NUK, Turjaška 1, Ljubljana

Datum: 28.10.2010
Začetek: ob 19.30

Uvodno vino tokratnega večera nam je predstavil Matej Korenika, Korenika & Moškon, in sicer smo ob muffinih z oljkami in oljčnem olju z domačije Butul poskusili njegovo svežo malvazijo 2009, Kortinca.




















Kortinca, muffini z zelenimi oljkami in oljčno olje z domačije Butul














Še predstavitev pravil, potem pa smo pričeli z mnogobojem.

II. Slovenski gobarski vodnik
(gobja terina
)













Izjemno nežna gobja terina, zelo blagega okusa, je bila kar težek izziv za izbiro vin. Vsa vina, ki so jo spremljala, so bila namreč sama po sebi izjemna, vendar za to jed kar nekoliko preveč aromatična in so jo precej nadvladala. Za večino za omizjem se je presenetljivo med vzorci znašlo tudi rdeče vino, ki v kombinaciji z jedjo sicer ni bilo najbolj prepričljivo, kot samostojno je pa izredno navdušilo. Mnenje o najbolj všečni kombinaciji pa je bilo med prisotnimi dokaj enotno in tudi zelo prepričljivo.

Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. sivi pinot 2009, Kmetija Benedetič, Dobrovo, Goriška Brda
2. Grechetto 2009, Azienda Agricola Rialto di Eraldo Dentici, Umbira, Italia
3. šipon 2008, Vinogradništvo Kos, Pavlovski vrh, Štajerska Slovenija
4. modri pinot 2008, Vina Kristančič, Medana, Dobrova, Goriška brda




















III. Divjačina in gozdni čudeži
(divjačinska pečenka s prilogo
)













Če za prejšnjo jed lahko rečemo, da je bila ne le samo zelo nežna, ampak morda celo preblagega okusa, je bila pa zato pečenka divjega prašiča nekaj povsem drugega. Divjačinski okus se je lepo prepletel s sladkastimi okusi posušenega sadja in figove marmelade z domačije Butul in se v kombinaciji z izbranimi vini le še bolj dopolnil in pustil v ustih lep pookus. Poleg te jedi smo imeli priložnost poskusiti tudi en bel vzorec, ki pa, po izjavah sodeč, ni navdušil predvsem zato, ker da belo vino in divjačina pač že ne moreta iti skupaj. No, ja, okusi so različni, nekaterim udeležencem je namreč pa ravno to vino pričaralo najbolj všečno kombinacijo. Izbor med rdečimi vzorci je bil pa dokaj enakovreden, in so si sledili tesno drug za drugim.


Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. Montefalco rosso 2008, Azienda Agricola Rialto di Eraldo Dentici, Umbira, Italia
2.
merlot 2005, KristalVin, Višnjevik, Dobrovo, Goriška brda
3.
modra frankinja 2009, MiroVino, Kog, Štajerska Slovenija
4.
malvazija 2008, Bais Fulvijo, Kmetija Martisa Šantoma, Škocjan, Slovenska Istra




















Kot presenečenje za k tej jedi je Edi prinesel teran Darij & Ivo Šuc, Kmetija Vrabči, Pliskovica, Kras.




















Vrabčev teran v novi preobleki.

IV. Kostanj posebne sorte
(kostanjevo-čokoladna rezina s pomarančami)













Tudi rezino z rahlo kostanjevo-čokoladno kremo in svežih pomaranč so spremljala tako bela kot rdeča vina, odločitev o najbolj všečni kombinaciji pa je bila tokrat povsem prepričljiva, saj je po mnenju omizja zmagovalno vino najbolje poudarilo okus pomaranče in s svojo sladkobo zaokrožilo celotno jed.

Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. rumeni muškat 2008,
Makovec, Brje, Dobravlje, Vipavska dolina
2. madam rose 2003, Vina Kolarič, Veliki Brebrovnik, Jeruzalem, Štajerska Slovenija

3. šipon, pozna trgatev 2006, Vinogradništvo Kos, Pavlovski vrh, Štajerska Slovenija
4. sladki refošk 2009, Simčič Karol & Igor & Marjan, Kojsko, Goriška Brda





















Za zaključek pa smo lahko poskusili še zeliščni liker, Doktor Šuc, ki je narejen iz 38 zelišč, ki rastejo v okolici Kmetije Vrabči.





















Dr. Šuc


Več slik.

Napovednik

nedelja, 12. september 2010

Eko pojedina - poročilo




Lokacija: Vinogradništvo družina Kos, Pavlovski Vrh 28, 2259 Ivanjkovci, Štajerska Slovenija

Datum: 10.09.2010
Začetek: ob 19.30















Zbrali smo se na terasi pred zidanico, kjer nam je Mitja Kos predstavil najprej svoj polsuhi laški rizling 2008, nato pa še "razkril" uvodni prigrizek, in sicer smo gostom ponudili bikove prašnike. Po izrazih na obrazih sodeč, je bila uvodna jed res presenečenje, so pa vsi gostje potrdili, da je Mitja izbral za k tej jedi resnično fantastično vino. Kombinacija je bila izvrstna!














Mitja predstavlja svoj polsuhi laški rizling 2008, ki ga je zbral za k
uvodni jedi. Bravo, Mitja! Odlična kombinacija!

Ob vsaki od naslednjih treh jedi, ki so bile, kot že naslov dogodka pove, pripravljene z eko pridelanimi sestavinami, pa smo poskusili 4 vzorce vin, ki so jih izbrali tokratni mnogobojci Mateja, Marja, Tihomir, Milan, Robi in Jure.

Še predstavitev pravil mnogoboja, potem pa smo pričeli z mnogobojem.














II. Ohrovt
(mleta eko govedina s skuto na ohrovtovi posteljici)













Mleta eko govedina v kombinaciji s skuto in ohrovtom je morda delala preglavice za izbor vina vsaj nekaterim od mnogobojcev, vendar se je potem izkazalo, da pravzaprav niti n
i bilo tako zelo težko. Pred nami so se namreč zvrstila štiri odlična vina. Presenetljivo je na koncu največ glasov dobilo vino, ki je sicer polsladko, ampak očitno je bilo to tisto pravo, za to svežo, hladno predjed. Tesno za petami pa mu je bilo, zanimivo, vino iste sorte, le da je bilo to suho.

Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. chardonnay 2009, Vina Bratuša, Aženski vrh, Štajerska Slovenija, prinesla Mateja
2. chardonnay Sanctum 2009, VK Vinum Loče, Štajerska Slovenija, prinesel Jure
3. MGM Glavinič, Vino z vrha 2007, Vinogradništvo Glavinič, Vinski vrh, Miklavž pri Ormožu, Štajerska Slovenija, prinesla Marja
4. pomladno vino 2009, P&F Jeruzalem-Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija, prinesel Robi














III. Buča
(eko govedina na bučkinem pireju
)




















Povsem naraven
okus govedine, poleg pa rahlo sladkast bučin pire, je spremljala bolj raznolika paleta vin, kot pri prejšnji jedi, in sicer so bila pred nami tako bela, kot tudi rdeča vina. Tudi tokrat sta si bila dva vzorca tesno drug za drugim, medtem ko sta druga dva bila morda rahlo preresna za to dokaj nežno in sladkasto jed in sta jo preveč prekrila s svojimi aromami.

Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. terrace P&F, 2009, P&F Jeruzalem-Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija, prinesel Tihomir
2. sauvignon 2008, Turistična vinogradniška kmetija Hlebec, Kog, Štajerska Slovenija, prinesel Milan
3. modri pinot 2008, Kapela, vinogradništvo in vinarstvo d.d., Radenci, Štajerska Slovenija, prinesla Mateja
4. modri pinot Sanctum 2008, VK Vinum Loče, Štajerska Slovenija, prinesel Jure














IV. Sliva
(krema iz temne čokolade in eko sliv)









Sladica, ki je ohranila rahlo kiselkasto aromo svežih sliv, je grenki, temni čokoladi navkljub, še vedno delovala prijetno sladko. Mnogobojci so za k tej jedi zbrali precej različna vina, zmagovalna kombinacija pa je bila tokrat zelo prepričljiva. Zanimivo, da sta prvi dve mesti zasedli vini iz iste kleti, čeprav sta si med sabo povsem različni: eno vino je bilo mirno, drugo pa peneče.

Uvrstitev vin po ujemanju s hrano:
1. traminec 2009, P&F Jeruzalem-Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija, prinesel Tihomir
2. muškatna penina, P&F Jeruzalem-Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija, prinesel Robi
3. laški rizling, pozna trgatev, 2005, Janko Magdič, Vinarstvo Magdič, Ljutomer, Štajerska Slovenija, prinesla Marja
4. laški rizling, izbor 2009, Turistična vinogradniška kmetija Hlebec, Kog, Štajerska Slovenija, prinesel Milan














Poleg vin, ki so jih izbrali za k sladici mnogobojci, smo imeli priložnost poskusiti še 4 dodatne vzorce. Vsak po svoje izredno zanimiv in tudi vsak na svoj način zelo lepo ujet s sladico, prepričljivo pred vsemi pa je bil Ruj, vino iz sušenega grozdja refošk, za katerega smo si bili vsi enotni, da bi to vino, če bi sodelovalo v izboru prejšnjih štirih, zasedlo prvo mesto. Kombinacija sladice in tega rdečega posladka je bila resnično fantastična.

Hvala Boštjanu, Tjaši, Marji in Robiju za ta dodatna presenečenja.














1. Ruj 1998, Vinakras z.o.o.
Sežana, Kras
2. modra frankinja 2007, Klet Zajc, Bizeljsko-Semiški okoliš

3. naravna višnjevina 2008, vinogradništvo Gorjak, Ivanjkovci, Štajerska Slovenija
4. rose 2009, P&F Jeruzalem-Ormož d.o.o., Štajerska Slovenija

Po vseh preskušenih vzorcih k sladici je sledilo še skupinsko fotografiranje z mnogobojci, ki so poskrbeli za izredno zanimiv in pester izbor vin za današnji večer,














(Jureta žal ni bilo z nami, vseeno pa je sodeloval z vini.)

nato pa smo se odpravili na ogled vinske kleti Vinogradništvo družine Kos, kjer nam je Mitja povedal več o njihovem načinu pridelave žlahtne kapljce, ter pripravil vodeno degustacijo nekaterih vzorcev izmed mnogih vin, ki jih ima v kleti.

































Mitja nam je predstavil:
- laški rizling 2009, suho,
- šipon 2009, polsladko,
- rumeni muškat, 2009, polsuho,
- kerner 2009, izbor, polsladko,
- laški rizling, 2008, ledeno vino in
- Erazmovo vino, šipon, suhi jagodni izbor, 22.1.2008.














Hvala Mitja za to izvrstno predstavitev in degustacijo! Pridemo še!

Več slik.

Naslednji dan, v soboto, 11.9.2010, smo se nekateri udeležili še prireditve, ki jo je organiziralo Turistično društvo Pavlovski vrh - Libanja, "Odprte kleti Pavlovski Vrh-Libanja 2010" in se odpravili peš od kleti do kleti, kjer so nam prijazni vinogradniki - vinarji ponudili v pokušino svoja vina, ki jih skrbno negujejo in domačo kulinariko za lažjo pokušino vin. Bilo je resnično okusno!