torek, 15. december 2015

Praznični december...

Na posebno željo posebnih gostov, smo se v prazničnem decembru pozabavali v odkrivanju kombinacij med mojimi jedmi in med različnimi vinskimi vzorci, katerih identiteta je bila zakrita, smo jo pa seveda tudi tokrat sproti razkrivali.

Pozdrav iz kuhinje:
puranje kroglice z orehi, oljčnim oljem z Domačije Butul, v domačih krušnih drobtinah
in


















Na maslu pečena hruška, dimljen som, pomarančno oljčna omaka, parmezan





























Vina poleg hruške z dimljenim somom...:
1. Jakot 2013, Reya, Goriška Brda
2. Malvazija classic, 2013, Rodica, Slovenska Istra
3. Zelen, 2014, Miška, Vipava

Polenta, jajček, ocvirki, sveži beli tartufi





























Vina poleg polente z jajčki...:
1. rdeče 2011, Miška, Vipava
2. cabernet franc 2012, Reya, Goriška Brda
3. refošk 2006, Rodica, Slovenska Istra

Jelen, pečena rdeča pesa, pražen krompir z bučnim oljem





























Vina poleg jelena...:
1. merlot 2009, Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje, Štajerska Slovenija
2. merlot 2014, Reya, Goriška Brda
3. Truške rddeče, 2008, Rodica, Slovenska Istra

Tribarvna tortica (čokoladno mandljev biskvit, mascarpone, kakiji)




































Polsladki renski rizling 2008, Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje, pa je pospremil sladico!


ponedeljek, 30. november 2015

Matičkov Laponski Ulov Na Krožnikih














Kaj: Matičkov Laponski Ulov Na Krožnikih
Kdaj: 28.11.2015 ob 18.00
Kje: Gostilna Pr'Matičku, Jezerska cesta 41, 4000 Kranj

Matiček (Matjaž Erzar) nas vedno preseneti, tokrat pa so njegovi krožniki še dodatno potrdili, da vsakogar, ki kadarkoli pride v njegovo gostilno, čaka kakšno presenečenje. Pozitivno, seveda! In tudi na tokratnem razvajanju presenečenj res ni manjkalo, tako da so gostje, ki so se zbrali v res lepem številu, odšli domov enostavno navdušeni. In, kot so na koncu povedali, se brez dvoma vrnejo še kdaj!

Dobrodošlico, na Matičkovem hlodu pečene pečenice, tri čipse (izključno zelenjava) v škrniclju ter uvodno vino šipon, 2013, Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje, smo ponudili zunaj, na terasi.
















Potem pa smo se v gostilni prepustili Matičkovim kreacijam ob spremljavi vin Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje ter vin, ki so jih zbrali mnogobojci.

Najprej pa je sledil še en pozdrav iz kuhinje:

Laponska mesna dimljena juha v poširani repi (rein deer)












Tatar severnega jelena s hrenom, brusnicami, avokadom in na kamnu pečenim kruhom
























1. Vitovska, 2013, Kante, Praprot (Trst) 
2. chardonnay Gomila, 2012, P&F Jeruzalem Ormož d.o.o.
3. cabernet sauvignon, 2013, Casillero del Diablo, Chile


Ajmoht iz snežne kokoši ruševca in drobovjem, ajdovi dimljeni žganci













1. Opera Viva (cuvee vin 10 letin od letnika 2000 do 2010 sorte merlot, cabernet, teran in modri pinot), Kante, Praprot (Trst)
2. malvazija 2013, Čarga, Goriška Brda
3. sivi pinot 2014, Quercus, Vinska klet Goriška Brda


Počasi kuhan losov bočnik, ribano meso severnega jelena z mozgom, kefirjev burek, bučni krompir














1. merlot, 2009, Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje
2. modra frankinja, Gomila, 2012, P&F Jeruzalem Ormož d.o.o.
3. Chemin des Papes, 2013, Cotes du Rhone

Sir Jamar in sirar, Dario Zidarič















chardonnay, izbor, sladko, Vino Kupljen, Jeruzalem - Svetinje je bil spremljava tako siru Jamar, kot tudi sladici, kostanjevi raspokanki z avokadovim kulijem













Pa še ena skupinska s skoraj vsemi, ki smo bili malce bolj konkretno vpeti v tokratno res več kot izjemno kulinarično zgodbo! :)












več fotk

Naslednjič se z novo zgodbo dobimo Pr'Matičku marca 2016!
Kdaj točno in kaj bo takrat na sporedu, bo pa znano pravočsno. Sledite našim najavam in si pravočasno rezervirajte svoje mesto!



ponedeljek, 5. oktober 2015

Slolanka - obisk prijateljev iz Šri Lanke













Kaj: Slolanka - obisk prijateljev iz Šri Lanke
Kje: Domačija Butul in Vinska klet in oljarna antomas
Kdaj: 30.09.2015
Fotografije: Mitja Butul

Štiridnevni obisk skupine poslovnežev iz Šri Lanke v Sloveniji pod vodstvom častnega generalnega konzula Slovenije na Šri Lanki Sanatha Ukwatteja in organizatorja Cassim Bazeer je minil v sproščenem vzdušju. V pestrem, a izjemno pisanem programu so si ogledali in okušali dobrote Slovenije. Sproščeno je bilo na Domačija Butul, kjer so kot naši gostje doživeli izjemno izkušnjo. 





































Pot smo nadlajevali do vinske kleti in oljarne Santomas, kjer je Črt Butul zanje pripravi izvrstno večerjo, ki je kar ne morejo pozabiti. Ob pristnih prijateljih iz Šri Lanke smo stkali še nova prijateljstva in čeprav jih je bila velika večina prvič v Sloveniji to ne bo zadnjič.





















































Še več fotoutrinkov (foto by Mitja Butul) s tega res izjemnega doživetja!



nedelja, 14. junij 2015

Food and Champagne Veuve Clicquot pairing ali Privatni vanjin vinski mnogoboj s šampanjci Veuve Clicquot


Vse skupaj se je dogajalo 1.6.2015 v Hotelu de Marc, Veuve Clicquot, v družbi ga. Irene Morales, s katero sem spoznavala nove okuse njihovih vrhunskih šampanjcev ter odkrivala nove kombinacije s specialitetami, ki jih je za nas pripravil njihov chef. In bilo je resnično mmm... 














Sprejem je bil na vrtu Hotela du Marc ob, v okusih igirvih, slanih prigrizkih (bile so kombinacije gosjih jeter, kaviarja, dimljene postrvi...)  poleg pa prijetno svež in ravno prav krepak, Brut Carte Jaune (Brut Yellow Label)
Po uvodnem klepetu in "spoznavanju" je bilo kaj hitro razvidno, da bomo uživali v različnih kombinacijah med jedmi in njihovimi mehurčki in obe, z ga. Irene, sva se že veselili, da si bova izmenjali mnenja, skupaj komentirali in odkrivali kombinacije.

Kosilo je potekalo ob sproščenem pogovoru v njihovi "manjši" jedilnici.
Kovača v omaki iz kokosovega mleka, s skrivnostnimi dodatki njihovega velikega chefa je spremljal  šampanjec Vintage 2004.
Ga. Irene mi je predstavila šampanjec, potem pa me je samo spremljala in gledala s svojimi velikimi vprašujočimi očmi... Torej? Kaj menite? :) 
Čeprav sama osebno nisem ljubitelj kokosovega mleka, me je kombinacija z ostalimi sestavinami v pripravljeni jedi, predvsem pa v kombinaciji z izbranim šampanjcem prepričala. Šampanjec z zelo finimi in elegantnimi mehurčki, nežnega okusa, pa s še vedno ravno prav polnosti in sadnosti, je bil res odlična dopolnitev že sicer odličnega krožnika.
In, ne, nisem bila edina takega mnenja. :)

Naslednji šampanjec, Vintage rose 2004, je spremljal teletino z jurčki, gorgonzolo, šparglji in pečenim krompričkom. Super kombinacija! Polnost, svežina, sadnost in mineralnost! Vse se je popolnoma ujelo s pripravljenim krožnikom!
(Kako naredijo v Šampanji rose šampanjce, bo pa posebna zgodba. :) )


















Sledil je tris sirov, poleg katerega so bili vsi trije že navedeni šampanjci, in tu smo se lahko poigrali z okusi in poiskali vsak sebi najbolj všečno kombinacijo. Moja zmagovalna? Odvisno, kateri sir sem jedla :) Najbolj všečna pa mi je bila tista, ki je bila z rosejem!  :)


















Sladica, sladoled pasionke, žepek iz listnatega testa, polnjen z banano, kot dodatek še gozdni sadeži... mmm...














Poleg pa Demi Sec, katerega so pred natakanjem v kozarce prelili v močno ohlajeno karafo. Zakaj? Da se aroma še dodatno razvije in poudari. Z eno besedo: odlično!




































 

















Njihov super chef se nam je ob koncu kosila pridružil in še enkrat natančneje predstavil svoje kreacije, ki so se resnično odlično ujele z vsemi izbranimi šampanjci Veuve Clicquot!














In pred odhodom je nastala še ena fotografija z ga. Irene Moralis. Upam, da se, če ne prej, pa prihodnje leto ponovno srečamo!














Po končanem kosilu je sledil še ogled njihove kleti z dodatno degustacijo. 
In, ja, mislim, da tudi tu ni treba posebej izpostaviti, da imajo resnično vrhunske mehurčke.





 





























Torej, če že nimate možnosti, da bi obiskali šampanjsko klet Veuve Clicquot v Reimsu, si pa privoščite in nabavite katerega izmed njihovih res super šampanjcev pri nas, in uživajte v njihovih mehurčkih! Preverjeno vam RES ne bo žal!










Letošnja uvertura v poletje ali obisk Champagne / We started summer with bubbles, with Champagne in Champagne

Letošnja uvertura v poletje ali obisk Champagne / We started summer with bubbles, with Champagne in Champagne :)



















Ko se ti ponudi priložnost, da se za en teden odpraviš v deželo, poznano po mehurčkih, res ni za dvakrat premišljati, iti ali ne iti, ampak kar takoj narest okvirni plan in se odpraviti tja. V deželo šampanjcev.
In sva šla. In obiskala ter poskusila res raznoliko paleto šampanjcev, znanih, pa tudi manj znanih imen.
Prva šampanjska hiša, ki sva jo obiskala, je bila klet Ployez-Jacquemart, v manjšem kraju Lude, ne daleč stran od Reimsa.







































Seveda ni bilo za spustiti poznan lokal s prodajalno šampanjcev, Nb. 36 v prekrasni vasici na vrhu hribčka, v vasici Hautvillers. Tam sva se lotila degustacije bolj "po šolsko" in poskusila različne variacije šampanjcev.















Vsekakor pa se nama je najbolj vtisnil obisk šampanjske hiše Veuve Clicquot v Reimsu, kjer so naju izredno lepo sprejeli in najprej pogostili, seveda ob spremljavi njihovih izvrstnih šampanjcev, v njihovem privatnem hotelu Hotel du Marc. Lahko samo rečem, da sva imela res pravi pravcati Privatni vinski mnogoboj z res vrhunskimi šampanjci.
Nato pa so naju popeljali še po njihovi kleti in nama pripravili dodatno degustacijo njihovih šampanjcev. Brez dvoma priporočam, da jih obiščete in poskustite izjemne šampanjce in še podrobneje spoznate zgodo o Madamme Clicquot!








 
















 


















Tudi v šampanjski hiši Champaigne Taitinger, Reims so naju izredno lepo sprejeli, naju popeljali po njihovih podzemnih hodnikih, na koncu pa sva ob razlagi seveda šampanjce tudi poskusila.






















Slavnega Dom Perignona pa tokrat žal nisva videla v njegovi veličini, namreč, ravnokar poteka prenova šampanjske hiše Moet & Chandon in so ga malce oblekli... :) Ga pa obiščeva kdaj drugič.


V nadaljevanju sva obiskala še nekaj manših šampanjskih hiš ter poskusila kar nekaj raznolikih šampanjcev.















Odličnih mehurčkov res ni manjkalo, zmanjkalo pa je časa, da bi obiskal še koga, tako da se brez dvoma spet vrneva tja. V deželo mehurčkov. V deželo Šampanjca.  :)